LOGO

Czym jest azbest?
Jak szkodzi?
Produkty z azbestu
Azbest na Lubelszczyźnie
Jak usuwać?
LinkiJAK USUWAĆ?

Powinniśmy pamiętać o tym, że azbestu nie wolno usuwać na własną rękę i bez specjalnego przygotowania. Usuwaniem azbestu zajmują się specjalistyczne firmy, które zdejmują go, składują w bezpieczny sposób i poddają utylizacji. Oto co należy zrobić, gdy ma się zamiar usunąć azbest ze swojego otoczenia:

  1. Ocenić stan wyrobu, który ma zostać usunięty.
  2. Zabezpieczyć teren. Podczas usuwania azbestu nie powinni się w pobliżu znajdować żadni ludzie, nie związani z akcją usuwania.
  3. Skontaktować się z jedną z firm zajmujących się usuwaniem azbestu w Twojej okolicy. Firma powinna zdjąć azbest i odpowiednio go zabezpieczyć.

Warto dodać, że niektóre gminy mają środki na dofinansowywanie usuwania azbestu. Aby się dowiedzieć, czy możemy liczyć na wsparcie finansowe, powinniśmy się udać do urzędu gminy. Jeżeli dofinansowanie jest możliwe, to otrzymamy tam informacje na temat wymaganych dokumentów.


Poniższy film zawiera wskazówki dotyczące usuwania azbestu:Więcej informacji można znaleźć na stronie: Obowiązki właścicieli obiektów zawierających azbest.


Czy wiesz, że...
Państwa UE już w 70. latach wycofały azbest z użytku.