LOGO

Czym jest azbest?
Jak szkodzi?
Produkty z azbestu
Azbest na Lubelszczyźnie
Jak usuwać?
LinkiJAK SZKODZI?

Azbest może powodować:

  • pylicę azbestową, która jest wynikiem wieloletniego wdychania mikroskopijnych włókien azbestowych. Włókienka zalegają w płucach, nieustannie podrażniając je mechanicznie i działając na nie chemicznie. Powoduje to zwłóknienie płuc, którego przyczyny nie da się już wyleczyć. Dlatego profilaktyka - usuwanie azbestu, jest niezwykle ważna.
  • raka płuc, który może być następstwem pylicy azbestowej. Jest to jeden z najgroźniejszych nowotworów i jest jedną najczęstszą spośród wszystkich nowotworów przyczyną zgonów wśród mężczyzn i drugą w kolejności wśród kobiet.
  • międzybłoniaka opłucnej, który jest chorobą charakterystyczną dla azbestu. Jego przyczyną jest przenoszenie się włókienek azbestowych na opłucną, czego efektem są guzy nowotworowe. W opłucnej zaczyna się gromadzić płyn surowiczy, przez co zmniejsza się objętość płuc i nie mogą one sprawnie pracować.

Objawami chorób wywoływanych przez włókna azbestowe są: duszność wysiłkowa, kaszel, ból w klatce piersiowej oraz dolegliwości ze strony układu krążenia. W przypadku raka płuca może wystąpić też krwioplucie.


Czy wiesz, że...
Azbest zabił do tej pory aż 30.000 tysięcy ludzi w Europie.