Niedziela, 26 maja 2019, 03:16:43 CEST
Strona główna arrow Nowiny arrow International Youth Meeting Pielavesi 2010
 
Menu główne
Strona główna
Nowiny
Analiza Matury 2010
Sukcesy
Dla gimnazjalistów
Księga gości
Szukaj
Publikacje nauczycieli
Panel Administratora
Forum
Dla Kandydatów
Procedury rekrutacji
O szkole
Adres
Statut
Historia
Hymn
Tytuł Najlepszego Absolwenta
Kalendarz roku szkolnego
Lista postaci
Dyrekcja
Nauczyciele
Uczniowie
Samorząd Uczniowski
Absolwenci
Administratorzy
Rada Rodziców
Unia Absolwentów
Linki
Chór Kantylena
Podręczniki
Kółko Turystyczne
English Zone
Zdrowy styl życia
Youth in action
Interactive exercises
Jugend Debattiert
Polskie szkoły i młodzież w CERN
Warsztaty dziennikarskie
Studia - informator emta.pl
Usuwamy azbest
Astronomia
Warsztaty Dziennikarskie
UFF
Lubelska Grupa Filmowa
Statystyka
OS: FreeBSD
PHP: 5.2.11
MySQL: 5.1.36
Czas: 03:16
Caching: Disabled
GZIP: Disabled
Użytkownicy: 426
Nowości: 921
Odsyłacze: 1
odwiedzających: 6140787

 
 
International Youth Meeting Pielavesi 2010 Drukuj E-mail
W tym roku lato mieszkańców Pielavesi, niewielkiego miasteczka położonego w środkowej Finlandii, zaczęło się dość nietypowo. Otóż jedenastego czerwca do miejscowej szkoły podstawowej tłumnie przybyli uczniowie i ich opiekunowie z różnych zakątków Europy - Walii, Kraju Basków, Niemiec oraz, oczywiście, Polski, którą reprezentowaliśmy dumną szóstką Unitów pod czujnym okiem profesorów: Magdaleny Sobieszek-Jabłoniec oraz Wojciecha Jastrzębskiego.

Image
Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży w Pielavesi było znakomitą okazją do integracji międzynarodowej

Image
...i wewnątrznarodowej...

Pracowaliśmy w międzynarodowych zespołach nad zagadnieniem ochrony środowiska - każdy na uprzednio wybranych warsztatach (muzycznych, kucharskich, plastycznych, tzw. Public Action, dziennikarskich oraz mediach cyfrowych). Rezultat wspólnej pracy zaprezentowaliśmy pod koniec spotkania, nie tylko podsumowując nasze wiadomości, ale także przypominając sobie najlepsze momenty wyjazdu, których zapewne nigdy nie zapomnimy.

Irati, jedna z naszych baskijskich koleżanek, postarała się o to, aby w postaci krótkiego filmu upamiętnić te wydarzenia, które wciąż wywołują uśmiech na naszych twarzach – rozbawienia, bądź też rozrzewnienia. Koniecznie trzeba by wspomnieć sesję zdjęć przedstawiających wykończonych uczestników spotkania, robionych nie tylko podczas licznych podróży autokarem, ale także podczas wykładu jednego z fińskich profesorów na temat jezior.

Nie wyjechaliśmy jednak wyłącznie po to, aby pracować nad problemem środowiska. Nasz grafik wieczorami wypełniały wieczorki narodowe, podczas których każda z grup usiłowała przybliżyć zagranicznym kolegom swój region i panujące w nim obyczaje. Przyjaźń przenieśliśmy na płaszczyznę prywatną chodząc do młodzieżowego klubu, a tam graliśmy w piłkarzyki, bilard, tańczyliśmy lub po prostu rozmawialiśmy.

Co nie znaczy, że wciąż przebywaliśmy na terenie Trójkąta Pielaveskiego, którym stały się szkoła podstawowa (gdzie spaliśmy i przychodziliśmy na posiłki), klub młodzieżowy oraz liceum (gdzie pracowaliśmy). Fińscy organizatorzy zapewnili nam wycieczkę na proekologiczną farmę, pełen niespodzianek wieczór w przystani, plażowe przyjęcie oraz wyjazd do Kuopio oraz jego okolic, z którego nasza grupa najlepiej zapewne zapamiętała Finów oferujących nam koniczynę o smaku borówek.

Trudno opowiedzieć o wszystkim. Każdy dzień zaplanowany był od wczesnego rana do późnego wieczoru. Wszyscy wracali do łóżek wykończeni, ale i pełni satysfakcji. Tylko dziesięć dni wystarczyło, aby grupa osób z wielu różnych krajów, bardzo się z sobą zżyła, a wyjazdowi każdej z grup towarzyszyło morze łez.

Na pociesznie mogliśmy jednak obiecać sobie, że już za rok spotkamy się ponownie w Aurich, w Niemczech.
Karolina Czyż & Jagoda Gierska

Image
...prezentacji naszego kraju, miasta i szkoły na arenie międzynarodowej...

Image
...degustacji egzotycznych potraw ...

Image
...tańca...

Image
...śpiewu...

Image
...oraz mody recyklingowej ...

Image
...zapoznania się z fińskim rolnictwem;)...

Image
...oraz krajobrazami (Kuopio/ jezioro Pielavesi)