Środa, 21 sierpnia 2019, 07:31:00 CEST
Strona główna arrow Nowiny arrow Dni Dendrologii
 
Menu główne
Strona główna
Nowiny
Analiza Matury 2010
Sukcesy
Dla gimnazjalistów
Księga gości
Szukaj
Publikacje nauczycieli
Panel Administratora
Forum
Dla Kandydatów
Procedury rekrutacji
O szkole
Adres
Statut
Historia
Hymn
Tytuł Najlepszego Absolwenta
Kalendarz roku szkolnego
Lista postaci
Dyrekcja
Nauczyciele
Uczniowie
Samorząd Uczniowski
Absolwenci
Administratorzy
Rada Rodziców
Unia Absolwentów
Linki
Chór Kantylena
Podręczniki
Kółko Turystyczne
English Zone
Zdrowy styl życia
Youth in action
Interactive exercises
Jugend Debattiert
Polskie szkoły i młodzież w CERN
Warsztaty dziennikarskie
Studia - informator emta.pl
Usuwamy azbest
Astronomia
Warsztaty Dziennikarskie
UFF
Lubelska Grupa Filmowa
Statystyka
OS: FreeBSD
PHP: 5.2.11
MySQL: 5.1.36
Czas: 07:31
Caching: Disabled
GZIP: Disabled
Użytkownicy: 426
Nowości: 921
Odsyłacze: 1
odwiedzających: 6299335

 
 
Dni Dendrologii Drukuj E-mail
          Tych drzew juz nie ma

   W szkołach województwa lubelskiego istnieje kilka programów upowszechniania wiedzy o regionie. Na sto stowarzyszeń miłośników miast, miejscowości i regionu kilkadziesiąt zajmuje się edukacją ekologiczną społeczeństwa. Wśród tych towarzystw są takie, które propagują także edukację zdrowotną. Od kilkunastu lat organizują „Tygodnie Kultury Zdrowotnej” np. Towarzystwo Ziemi Urzędowskiej. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest działająca w tym towarzystwie sekcja medyczna skupiająca 50 lekarzy, 46 pielęgniarek, 11 lekarzy weterynarii.

       W szkołach województwa lubelskiego realizuje się programy edukacyjne w zakresie ochrony środowiska np. Gimnazjum nr 11 przy ul. Biedronki na Czechowie, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Fajsławicach, Szkoła Podstawowa w Piaskach, Gimnazjum Publiczne w Parczewie i wiele innych. Towarzystwo Regionalne oferuje wiele materiałów metodycznych, organizuje sesje ekologiczne np. w Fajsławicach, Pszczelej Woli, Tarnogrodzie.

           Nasze liceum nawiązuje do tych pięknych tradycji i w dniu 9.10.2003 r zorganizowano w III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie święto drzew, czyli „Dni Dendrologii”. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród społeczności uczniowskiej, ale też mieszkańców miasta. Najważniejszą atrakcją tego święta była prezentacja wystawy zdjęć pana Janusza Korpali pt. ”Dęby Rogalińskie”.

Monumentalne pomniki przyrody oglądane z bliska wywierały ogromne wrażenie. Szczególnie olbrzymie, tysiącletnie dęby o nazwach: „Lech”, „Czech”, „Rus”, przy których człowiek jawi się jak mrówka przy słoniu. Wrażenie potęguje sposób przedstawienia tych drzew (czarno-białe zdjęcia w porze jesiennej i zimowej, z odciętymi konarami na ogromnej polanie). Niezwykłe, piękne, dostojne, ale jednocześnie smutne, bo większości z nich już nie ma! Taka polana pełna dębów to niezwykła rzadkość i warto ją odwiedzić.

Dęby te znajdują się w miejscowości Rogalin, położonej 20 km od Poznania. Jest to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Wielkopolski, a należy do Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Te monumentalne drzewa rosną w parku w okolicy pałacu rodu Raczyńskich. Jest tam ok. 2000 dębów, z których najpotężniejsze mają 9 m w obwodzie. Drzewa te należą do gatunku dąb szypułkowy (Quercus robur) i są uznane za pomniki przyrody. Stanowią jednocześnie największe skupisko starych dębów w Europie. Te sędziwe dęby atakowane są przez chrząszcza o nazwie kozioróg dębosz (Carambyx cerdo), który jest pod ochroną. Ale nie tylko on jest przyczyną wymierania tych pomników przyrody, także ich wiek oraz obniżenie poziomu wód gruntowych. Łęgi rogalińskie są ostoją dla ptaków zagrożonych wyginięciem oraz siedliskiem dla wielu gatunków owadów i pajęczaków.

Na obchody święta został zaproszony leśniczy z nadleśnictwa Świdnik – pan Jerzy Reja, który zapoznał młodzież z problemami ochrony lasów Lubelszczyzny. Opowiedział o dębach z naszego regionu, następnie cierpliwie odpowiadał na wiele pytań zadawanych przez młodzież.

Kolejnym punktem obchodów święta było interesujące przedstawienie przygotowane i zrealizowane przez uczniów z klasy dziennikarsko-teatralnej. Inscenizacja potwierdziła fakt, że nie obce są im problemy związane z najbliższym środowiskiem. Na zakończenie uczniowie klasy biologiczno-chemicznej przedstawili ciekawą pod względem dydaktycznym prezentację multimedialną o najpiękniejszych drzewach liściastych i iglastych rosnących w Polsce, w tym o osławionym dębie "Bartku". Prezentacja spotkała się z żywym zainteresowaniem młodzieży obecnej na uroczystości. Dodatkową atrakcją święta była wystawa prac plastycznych i rzeźby, wykonanych przez młodzież III LO. Również tę wystawę mogli oglądać mieszkańcy Lublina.    Wystawę „Dębów Rogalińskich” oraz prac plastycznych obejrzało wiele osób spoza szkoły. Podczas obchodów Święta Szkoły zobaczyli je także przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół z Węgier, Słowacji i Niemiec.

O tym, jak ważna jest popularyzacja tego typu imprez świadczy zarówno duże zainteresowanie młodzieży licealnej, jak i mieszkańców Lublina.

Anna Stasiak-Godyńska
III Liceum Ogólnokształcące
im. Unii Lubelskiej w Lublinie.